Cesta do
pravěku

Karel Zeman / Československo 1955
Pouze školní projekce - od 14. 09. 2017

Nejčistší klukovské sci-fi dobrodružství a symbolická cesta časem k samému počátku.

Cesta do pravěku vypráví o cestě čtveřice zvídavých chlapců proti proudu času. Čtyři kamarádi na pramici putují ze současnosti přes dobu ledovou, třetihory a druhohory až do okamžiku, kdy se z oceánu zrodil život. Cestou zažijí řadu nebezpečných dobrodružství a pozorně při tom sledují proměny, jimiž během milionů let prošla pozemská fauna, flóra i samotná planeta Země. Největší atrakcí divácky populárního snímku byly loutky pravěkých živočichů, inspirované ilustracemi Zdeňka Buriana a konzultované s paleontologem Josefem Augustou. (zdroj: filmovyprehled.cz)
Film Cesta do pravěku je dostupný exkluzivně pouze pro školní projekce.

Číst více →

Jeden z nejlepších dětských dobrodružných filmů světové kinematografie, o jehož popularitě svědčí i uvedení v americké distribuci (s rozšířeným prologem a epilogem). Populárně naučné dílo vypráví o čtveřici školáků, kteří se na obyčejné lodičce vypraví do dávné historie. Exkurze do tajuplné minulosti naší planety připomíná přehlednou učebnici s řadou užitečných poznatků, prezentovaných jako zábavná klukovská hra. Díky tomuto zlidovělému evergreenu se s prehistorií lidstva seznámilo už několik generací dětí i dospělých a nápadité dobové rukodělné triky patří k základní abecedě tvorby filmových iluzí. Na rozdíl od umělecké stylizace loutek v předchozích filmech zde Karel Zeman poprvé použil loutky a další animační postupy k vytvoření reality. Záměrem režiséra bylo natočit naučný film pro mládež – při práci vycházel z vědeckých poznatků a spolupracoval s paleontologem Josefem Augustou. Jak prohlásil Karel Zeman: „Výběr látky a veškerých drobných faktů je výsledkem dlouhého studia, výpisků, třídění. Skutečným hrdinou není žádný ze čtyř chlapců, ale pravěká příroda, ono velké a pravdivé dobrodružství naší Země.“
Hlavním důvodem vzniku filmu byla podle režiséra snaha ukázat velikost přírody, kterou bezmezně obdivoval a jejíž krásu pro něj nebylo možné ničím nahradit. Původní varianta námětu zpracovávala téma cesty na Měsíc – i klukovští představitelé hlavních rolí nejprve obdrželi materiály týkající se cesty do vesmíru. Jednou z klíčových motivací ke změně námětu byl Zemanův obdiv k dílu legendárního malíře Zdeňka Buriana – když studoval jeho výjimečné kresby dávných tvorů, uvědomil si, že se mohou stát protagonisty celovečerního filmu. Filmu, který bude plnit sny všech kluků na celém světě a nabídne jim možnost podívat se do fascinující prehistorické doby. Aby film nepůsobil směšně, bylo nutné, aby všechna prehistorická zvířata byla provedena co nejrealističtěji, v souladu s fyziologickými a biologickými mechanismy. Během natáčení filmu čelil tým mnoha obtížím, především finančního a organizačního charakteru – nebyl dostatek automobilů, nebyl dostatek filmové suroviny, nebyly dostupné kvalitní filmové kamery, Karel Zeman neměl žádného asistenta. Na filmu se podílely dva štáby – jeden tvořil trikové záběry v ateliéru, druhý se pohyboval v exteriérech a natáčel reálné herce a modely zvířat. Karel Zeman jako režisér pendloval mezi oběma týmy a snažil se udržet kompaktní a vyváženou strukturu výsledného díla.
Cestu do pravěku objeví čtyřčlenná parta kluků v tajemné jeskyni, což ale film nijak detailně nepopisuje – tento fakt je zmíněn pouze v úvodním komentáři. Film samotný začíná již plavbou hrdinů přímo v jeskyni. Způsob, jakým se hrdinové dostali do pravěku, je tedy ve své podstatě abstraktní a scénář ho neobaluje žádnou složitější zápletkou, jak činí podobné zahraniční filmy (ačkoliv zpočátku se prý uvažovalo o speciální raketě), což je jedině ku prospěchu věci a i díky tomu si film zachoval své kouzlo až do dneška. Podrobnější popis „brány do pravěku“ by musel být dobově více ukotven, což by způsobilo archaičnost filmu – již pionýrský šátek nejstaršího člena skupiny objevující se v úvodním záběru vyvolává u mnohých diváků zbytečné asociace.
Triky Cesty do pravěku sice dnes už místy působí naivně, ale rozhodně je z nich stále cítit jejich poctivost a snaha, aby byly co nejméně rušivé a do filmu zapadly. Triky staví především na kombinaci hraných a animovaných scén a na snaze o co největší soulad těchto dvou obrazových systémů. Hojně využívána byla například tzv. dokreslovačka. Exteriéry, často však spíše jakési podklady k trikovým úpravám, byly natáčeny na Slovensku na řece Váh (která tehdy ještě nebyla regulovaná, ale tekla divoce uprostřed panenské přírody, čímž bez nutnosti větších úprav simulovala pravěkou řeku), na přehradě Souš u Tanvaldu (zimní scény, ve kterých chlapci projíždějí na loďce mezi ledovými krami – tyto kry byly pravé a „připravil“ je profesionální odstřel filmových pyrotechniků), ve Strmilově u Jindřichova Hradce (například scéna, ve které kluci vyjíždějí z tajemné jeskyně), na přehradě Fryšták (ikonická scéna proplutí kolem mamuta) a u moře na německé Rujáně (závěrečná scéna). Ateliérové scény se natáčely v hostivařských ateliérech (scény uvnitř tajemné jeskyně). Triky však nejsou to jediné, co činí film nezapomenutelným. Je to především fakt, že pravěkem nepostupuje skupina dospělých vědců a badatelů, ale parta obyčejných kluků. Díky tomu se hlavním hrdinům dá dodnes věřit jejich okouzlení a nadšení dávnými živočichy a fantastickou krajinou. Cesta do pravěku v tomto ohledu funguje i díky povedenému výběru dětských herců, jejich suverénním výkonům a foglarovsky vykresleným charakterům.

Technické údaje

Československo 1955 / 89 minut

Režie:

Karel Zeman

Scénář:

Karel Zeman, J. A. Novotný

Kamera:

Václav Pazderník, Antonín Horák

Hudba:

E. F. Burian,
Vlastimil Pinkas

Hrají:

Vladimír Bejval
Petr Herrmann
Josef Lukáš
Zdeněk Husták

 

Monopol:

Pouze školní projekce:
Od 14. 9. 2017

Do 30. 6. 2018

Doporučená
přístupnost:

Bez omezení

Žánr:

Sci-fi

Typy kopií:

DCP, Blu-ray, Mp4

Formát:

1:1,33

Jazyk:

Česky

Titulky:

Bez titulků

Objednat
do kina:

David Huspenina
program@acfk.cz
+420 774 537 982

Materiály:

CAPSA

Jméno a heslo: guest

Web:

Cesta
na Měsíc

Planeta
opic

Brazil

Matrix